close
تبلیغات در اینترنت
26 پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب در یک نگاه

بسیجی سلام

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ بسیجی سلام خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

 

همه ساله در آغاز سال نو رهبر معظم انقلاب در پیام نوروزی خود به اقتضای شرایط و موقعیت کشور خط مشی یکساله ای را تعیین میکنند.

 

 

اولین پیام نوروزی آیت الله خامنه ای در سال 1369 که مصادف با اولین بهار رهبری ایشان بود صادر شده است. در سال های نخست پیام مقام معظم رهبری یک یا دو روز مانده به سال تحویل منتشر می شد، اما پس از آن پیام های ایشان در نخستین لحظات پس از لحظه سال تحویل از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش می شود.
از سوی دیگر رهبر معظم انقلاب از سال 1372 هر سال را به نامی مزین کرده اند. نام هایی که جهت گیری ها، دغدغه ها و مسایل اصلی نظام در آن سال را نمایان می سازد. جدول حاضر مجموعه پیام های نوروزی آیت الله خامنه ای در 26 سال گذشته  است. 
حضرت آیت الله خامنه ای در نخستین دقایق آغاز سال نو، در پیامی به ملت شریف ایران، با تشریح اوضاع مهم سال ِ قبل، چارچوب کلی و افق پیش روی ملت و مسئولان جمهوری اسلامی را در سال ِ پیش ِ رو، ترسیم می کنند.

بخش هایی از پیام های نوروزی ایشان از سال ۶۹ تا ۹۴ را در زیر می خوانید:

 

سال   عنوان فرازهایی از پیام مقام معظم رهبری
69   **** ما امسال عید نوروز را در حالی برگزار می کنیم که خدای متعال با فقدان بزرگ رهبر عظیم الشأن مان امتحان سختی از ما کرد و دوران سختی را بر ما گذراند. این محنت بزرگی بود و ما امیدواریم که خدای متعال روح آن بزرگ مرد را با ارواح مقدسه ی انبیاء و اولیاء محشور کند و او را از ما راضی و ما را در راه او مستمر و مستدام بدارد.
70   **** درسال 70، ان شاءالله باید این مجاهدت عمومی برای سازندگی کشور، رشد و سرعت بیشتری پیدا کند، تا ما در پایان این سال شاهد پیشرفت های زیادی باشیم ، و ان شاءالله توفیق و کمک الهی شامل حال همگان باشد.
71  ****  در سال گذشته تلاش دولت و مسئولین برای بازسازی و انجام کارهای زیربنایی در کشور بسیار محسوس بود. این طرح ها باهدف آبادی و توسعه اقتصادی و ریشه کن کردن فقر و بیکاری در کشور به اجرا درآمده است و بهره برداری از این طرح ها در سال های آینده بسیاری از مشکلات را حل خواهدکرد.
72  سال برنامه ریزی دولت و تدوین برنامه دوم  ما سازندگی و رونق اقتصادی را برای نزدیک شدن به عدالت اجتماعی، رفع محرومیت و فقر، زدودن مناطق محروم از کشور و از بین رفتن فاصله فقیر و غنی میخواهیم و مسئولان و برنامه ریزان باید این جهت گیری انقلابی را در برنامه دوم رعایت کنند زیرا این امر برای حرکت دولت و ملت به سمت اهداف انقلاب ضروری است.
73  وجدان کارى و انضباط اجتماعی  هر کس هر تحلیلى داشته باشد، راه حل مشکلات، همین دو شاخص «وجدان کار» و «انضباط اجتماعى» است.
74   انضباط اقتصادى و مالى باید به قدر نیاز و حاجت، خرج و مصرف کرد. بخصوص کسانى که اموال عمومى را مصرف مى کنند. آنها هم مانند کسانى که اموال خودشان را بى حساب و کتاب خرج مى کنند، مخاطب این مطلبند و نباید زیادى مصرف کنند.

75  
کار سازنده همه باید تلاش نمایند کار سازنده بکنند. کار سازنده، مبارزه با دشمن است. باید با اداره صحیح و کار سازنده و صحیح و منطقى، با دشمن مقابله کرد.
76   صرفه جویی باید مسؤولان کشور، راه صرفه جویى و مقابله با اسراف را به مردم بیاموزند.خودِ مسؤولان دولتى هم نباید اسراف کنند.
77   صرفه جویی امسال توصیه مهمّ من عبارت است از صرفه جویى. دولت هم باید صرفه جویى کند؛ ملت هم باید بکند.

78 
امام خمینى قدسّ سرّه  امیدوارم امسال که سال امام خمینى و زنده کننده یاد امام بزرگوار و فرصتى براى بررسى هرچه بیشتر در زندگى و خصوصیات و اهداف و غایات مورد نظر آن بزرگوار است،سالى باشد که ان شاءاللَّه ما بتوانیم این راه روشن را با عزم قاطع و با فکر روشن، هرچه بهتر ادامه دهیم و پیش ببریم.

79 
امام على علیه السّلام  مى توانیم در سایه نزدیکى به امیرالمؤمنین علیه السّلام، به آرزوى بزرگ کشور و ملتمان و نظام جمهورى اسلامى - یعنى عدالت اجتماعى - نزدیک شویم. امیدوارم که ما مسؤولان کشور - در درجه اوّل - و همه آحاد مردم تلاش کنند تا بتوانیم عدالت اجتماعى را در این کشور، مستقر کنیم.
80   رفتار علوی در این سال سعى کنیم به کار فرهنگى و علمى اکتفا نکنیم؛ تلاش کنیم رفتار و عملکردمان را - بخصوص در حوزه مسائل اجتماعى و به طور اخص در زمینه مسائل حکومتى - به عملکرد آن بزرگوار نزدیک کنیم.
81  سال عزّت و افتخار حسینى  امیدواریم ملت عزیز ما با تمسّک به معنویتِ حسین بن على علیه السّلام و با آشنایى بیشتر با آن بزرگوار، عزّت و افتخار و سربلندى را براى خود کسب کند.
82  نهضت خدمتگزارى  همه مسئولان در سه قوّه، باید نهضتى را براى خدمت رسانى به مردم شروع کنند.
83   پاسخگویى سه قوه به ملت ایران مسئولان دولتى و قوه قضائیه و مجلس شوراى اسلامى به مردم بگویند که براى خدمت به عموم ملت ایران، براى تولید علم، براى استقرار عدالت و رفع فقر و فساد و تبعیض در جامعه - که اصلاح واقعى در جامعه این هاست - براى نهضت عدالت خواهى و براى نهضت مبارزه با فساد، چه اقدامات عمده یى را انجام داده اند.
84  همبستگى ملى و مشارکت عمومى  آنچه براى مردم و مسؤولان - هر دو - حایز اهمیت است، عبارت است از همکارى و حفظ وحدت ملى و همبستگى عمومى ملت در قبال آنچه مسؤولان موظفند انجام دهند. ادامه این راه از یک طرف، و همکارى مردم و مسؤولان از سوى دیگر، مى تواند ما را در پیشرفت این راه و پیشبرد این اهدافِ والا کمک کند.

85 
پیامبر اعظم(ص)  امروز درس پیغمبر اسلام براى امتش و براى همه بشریت، درسِ عالم شدن، قوى شدن، درس اخلاق و کرامت، درس رحمت، درس جهاد و عزت، و درس مقاومت است.
86  اتحاد ملى و انسجام اسلامى  درون ملت ما اتحاد کلمه همه آحاد ملت و قومیت هاى گوناگون و مذاهب گوناگون و اصناف گوناگون ملى؛ و در سطح بین المللى، انسجام میان همه مسلمانان و روابط برادرانه میان آحاد امت اسلامى از مذاهب گوناگون و وحدت کلمه ى آنها.
87  سال نوآوری و شکوفایی  در این سال باید نوآوری فضای کشور را فرا بگیرد و همه خود را موظف بدانند که کارهای نو و ابتکاری را در سایه مدیریت صحیح و تدبیر درست در فعالیت کشور وارد کنند. فعالیتهایی که در سالهای گذشته انجام گرفته است، این ها به شکوفایی برسد و مردم نتایج آن را در زندگی خود حس کنند.
88   اصلاح الگوى مصرف مسئولین کشور در درجه اول - چه قوه مقننه، چه قوه مجریه، و چه سایر مسئولین کشور؛ قوه ى قضائیه و غیر آنها - و اشخاص و شخصیت ها در رتبه هاى مختلف اجتماعى، و آحاد مردم ما از فقیر و غنى، بایستى به این اصل توجه کنند که باید الگوى مصرف را اصلاح کنند.
89  همت مضاعف و کار مضاعف  در بخشهاى مختلف، بخشهاى اقتصادى، بخش هاى فرهنگى، بخش هاى سیاسى، بخش هاى عمرانى، بخش هاى اجتماعى، در همه عرصه ها، مسئولین کشور به همراه مردم عزیزمان بتوانند با گام هاى بلندتر، با همت بلندتر، با کار بیشتر و متراکم تر، راه هاى نرفته اى را بپیمایند و به هدف هاى بزرگ خود ان شاءاللَّه نزدیکتر شوند.

90 
جهاد اقتصادی  از مسئولان کشور، چه در دولت، چه در مجلس، چه در بخش های دیگری که مربوط به مسائل اقتصادی می شوند و همچنین از ملت عزیزمان انتظار دارم که در عرصه اقتصادی با حرکتِ جهادگونه کار کنند، مجاهدت کنند. حرکت طبیعی کافی نیست؛ باید در این میدان، حرکت جهشی و مجاهدانه داشته باشیم.
91  حمایت از تولید،کار و سرمایه ایرانی  اگر به توفیق الهى و با اراده و عزم راسخِ ملت و با تلاش مسئولان، ما بتوانیم مسئله تولید داخلى را، آنچنان که شایسته آن است، رونق ببخشیم و پیش ببریم، بدون تردید بخش عمده اى از تلاش هاى دشمن ناکام خواهد ماند.
92  سال حماسه ی سیاسی و حماسه ی اقتصادی کار بزرگ سال ۹۲، انتخابات ریاست جمهوری است که درواقع مقدرات اجرائی و سیاسی و  به یک معنا مقدرات عمومی کشور را برای چهار سال آینده برنامه ریزی می کند. انشاءالله  مردم با حضور خودشان در این میدان هم خواهند توانست آینده ی نیکی را برای کشور و برای خودشان رقم بزنند. البته لازم است هم در زمینه ی اقتصاد، هم در زمینه ی سیاست، حضور مردم حضور جهادی باشد. با حماسه و با شور باید وارد شد. با همت بلند و نگاه امیدوارانه باید وارد شد. با دل پرامید و پرنشاط باید وارد میدان ها شد و با حماسه آفرینی باید به اهداف خود رسید.
93  «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملّی و مدیریّت جهادی»  در نگاه به سال ۹۳ آنچه به نظر این حقیر مهم تر از همه است، دو مسئله است: یک مسئله همین مسئله ی اقتصاد و دیگری مسئله ی فرهنگ است. در هر دو عرصه و در هر دو زمینه توقّعی که وجود دارد، تلاش مشترکی است میان مسئولان کشور و آحاد مردم. آنچه برای بنای زندگی و سازندگی آینده مورد انتظار است، بدون مشارکت مردم تحقّق پذیر نیست. بنابراین علاوه بر مدیریّتی که مسئولین باید انجام بدهند، حضور مردم در هر دو عرصه لازم و ضروری است؛ هم عرصه ی اقتصاد، هم عرصه ی فرهنگ. بدون حضور مردم کار پیش نخواهد رفت و مقصود تحقّق پیدا نخواهد کرد. مردم در گروه های گوناگون مردمی با اراده و عزم راسخ ملّی میتوانند نقش آفرینی کنند. مسئولین هم برای اینکه بتوانند کار را به درستی پیش ببرند، احتیاج به پشتیبانی مردم دارند. آنها هم بایستی با توکّل به خدای متعال و با استمداد از توفیقات و تأییدات الهی و کمک مردمی، مجاهدانه وارد میدان عمل بشوند؛ هم در زمینه ی اقتصاد و هم در زمینه ی فرهنگ...
لذا به گمان من آنچه در این سال جدید پیش رو داریم، عبارت است از اقتصادی که به کمک مسئولان و مردم شکوفایی پیدا کند، و فرهنگی که با همّت مسئولان و مردم بتواند سمت و سوی حرکت بزرگ کشور ما و ملّت ما را معیّن کند.

94

 

  

دولت و ملّت، همدلی و هم زبانی

دولت، کارگزار ملّت است؛ و ملّت، کارفرمای دولت است. هرچه بین ملّت و دولت صمیمیّت بیشتر و همکاری بیشتر و همدلی بیشتری باشد، کارها بهتر پیش خواهد رفت. باید به یکدیگر اعتماد کنند؛ هم دولت، ملّت را به معنای واقعی کلمه قبول داشته باشد و ارزش و اهمّیّت و توانایی های ملّت را بدرستی بپذیرد، هم ملّت به دولت که کارگزار کارهای او است به معنای حقیقی کلمه اعتماد کند... لذا به نظر من امسال را باید سال همکاری های گسترده ی دولت و ملّت دانست؛

 

 

 

http://8pic.ir/images/x5lv1w0ets93oru0qnyb.gif

http://8pic.ir/images/9c6bvh8qgq4eznvjw7tj.jpg


طبقه بندی: سایت پایگاه مقاومت بسیج شهید مدنی چاپشلو، حضرت مهدی(عج) , حضرت آقا , امام خمینی (ره)،
برچسب ها:26 پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب در یک نگاه، سال نو رهبر معظم انقلاب،
امتیاز : :: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
تعداد بازدید مطلب : 110

[ شنبه 29 اسفند 1394 ] [ 17:57 ] [ سجاد عاشوری ]

[ نظرات () ]