close
تبلیغات در اینترنت
بی خوابی و هزار بلا

بسیجی سلام

با سلام ... ورود شمارا به وبلاگ بسیجی سلام خوش آمد میگویم ... در این جنگ نرم وظیفه مجموعه فرهنگی این است که هنر را تمام عیار و با قالبی مناسب به میدان آورد تا اثرگذار شود. مقام معظم رهبری

بسیاری از كسانی كه شب‌ها خواب به چشم شان نمی‌آید، می‌گویند بعد از تاریك شدن هوا انرژی بیشتری پیدا می‌كنند و به همین دلیل ترجیح می‌دهند فعالیت‌های مهمی كه نیاز به تمركز دارد را وقتی همه خوابند انجام دهند. بعضی‌های دیگر اما از بی خوابی دل خوشی ندارند و حتی به قیمت متوصل شدن به قرص‌های خواب آور برای خلاص شدن از آن تلاش می‌كنند. محققان می‌گویند چه از گروه اول باشید و چه از گروه دوم، بیدار بودن‌تان در نیمه شب می‌تواند آسیب‌های جدی به جسم و روان‌تان وارد كند. از نظر آنها بی خوابی می‌تواند افراد را به‌شدت بیمار كند و حتی جان‌شان را بگیرد.

 

• فشارخون بالا می‌رود
اگر بگوییم كه كودكان هم می‌توانند به مشكل بالا رفتن فشارخون دچار شوند احتمالا تعجب می‌كنید؛ اما بی خوابی می‌تواند این مشكل را در میان كودكان هم به وجود بیاورد. به نوشته‌ام اس ان بی سی، پژوهشگران می‌گویند بچه‌هایی كه كمتر از شش ساعت و نیم در شبانه روز می‌خوابند، به مشكلات جدی فشارخون دچار می‌شوند.


البته نوسان فشار خون تنها مشكلی نیست كه سراغ بچه‌های بی خواب می‌رود. پژوهشگران می‌گویند این افراد در نوجوانی 14 درصد بیشتر از دیگران ممكن است بیش فعال شوند. محققان می‌گویند كودكان به حدود 9 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند. پس تصور نکنید تنظیم خواب شبانه کودکتان تنها آموزش نظم به اوست؛ بچه‌هایی که خوابشان ساعات متغییری دارد و تا نیمه شب بیدار می‌مانند بیشتر چاق می‌شوند و حتی نوسان‌های فشار خون را پیش از آدم‌هایی که ساعات خوابشان تنظیم شده تجربه می‌کنند.

 

طلاق می‌گیرید
بله! به همین سادگی! چند ساعت كمتر خوابیدن در شبانه روز می‌تواند جرقه‌های اختلاف میان شما و همسرتان را روشن كند و روابط عاطفی تان را دچار مشكل كند. «بی بی سی» به نقل از بنیاد سلامت روانی بریتانیا نوشته است كه مشكل در روابط عاطفی، خستگی پذیری بالا و فقدان تمركز فكری از مشكلاتی است كه بخاطر بی خوابی ایجاد می‌شوند.

این بنیاد ادعا می‌كند كه بی خواب‌ها چهار برابر دیگران با مشكل در روابط عاطفی شان روبه‌رو هستند و سه برابر آدم‌هایی كه حدود 8 ساعت در شبانه روز می‌خوابند، افسرده می‌شوند و تمركزشان را از دست می‌دهند. از نظر محققان بی خوابی افراد را وارد چرخه معیوبی از مشكلات روانی می‌كند كه تا زمان تنظیم شدن خواب افراد نمی‌توان امیدی به بهبودشان داشت.

 

بی‌خوابی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش میدهد

 

خوراکی زیاد می خرید
اگر نمی‌خواهید جیبتان خالی شود، شب‌ها خوب بخوابید. محققان می‌گویند فردای روز بی خوابی، میل شما به خریدن مواد غذایی چند برابر می‌شود. به گزارش مجله چاقی، سطوح هورمون گرلین در خون بی خواب‌ها بالا می‌رود و باعث گرسنه شدن و افزایش تمایلشان به خرید خوراكی می‌شود. محققان می‌گویند كه افزایش این هورمون بر قدرت تصمیم‌گیری افرادی كه خواب كافی نداشته‌اند تاثیر می‌گذارد و حتی به جای آنها تصمیم می‌گیرد.


از نظر پژوهشگران یكی از دلایل چاق شدن بی خواب‌ها، افزایش سطح همین هورمون است. آنها معتقدند کسانی که به خاطر بیشتر تمرکز داشتن در شب و یا به دلیل اجبار شغلی که مشغول انجامش هستند نظم خوابشان را به هم می‌ریزند و شب زنده‌داری می‌کنند، بیشتر در معرض چاقی هستند؛‌حتی اگر اشتهایشان زیاد نباشد و اهل فست فود خوردن و با مصرف غذا‌های پرکالری هم نباشند.

 

دیابت می‌گیرید
اضطراب و افسردگی تنها مشكلات ناشی از بی‌خوابی نیستند. محققان می‌گویند سطح قند خون افرادی كه خواب‌شان ناكافی است هم بالاتر از دیگران می‌رود و توانایی بدنشان در تنظیم میزان انسولین خون پایین می‌آید. همین دلیل است كه بی خواب‌ها بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو قرار می‌گیرند. محققان می‌گویند فشارهای روانی از دلایل اصلی ابتلا به دیابت نوع دو هستند و مردانی كه دچار این فشارها هستند، دو برابر مردهایی كه سلامت روان دارند دچار دیابت می‌شوند.


به گفته محققان از آنجا كه بی‌خوابی شبانه می‌تواند تحمل تنش‌ها برای افراد را دشوارتر كند و از آنجا كه كافی نبودن خواب باعث مضطرب شدن و افسردگی می‌شود، می‌توان این مشكل را به عنوان یكی از دلایل ابتلا به دیابت معرفی كرد. گذشته از این، خود بی‌خوابی هم می‌تواند میزان قند خون را دچار نوسان كند و باعث ابتلا به دیابت شود.

 

سكته مغزی می‌كنید
مغز تنها به‌خاطر بی خوابی خسته و فرسوده نمی‌شود. محققان می‌گویند بی خوابی شبانه می‌تواند مرگ این عضو بدن را هم به همراه بیاورد. از نظر محققان تایوانی خطر سكته مغزی به ویژه در میان جوانان بی خواب بیشتر است.

 

بی خوابی می‌تواند خطر سكته مغزی را تا 54 درصد بالاتر ببرد. از نظر آنها خطر سكته مغزی در میان جوانان 18 تا 24 ساله بی خواب، هشت برابر افرادی است كه در این سنین خواب مناسب و منظم دارند. از نظر آنها حتی بی خوابی گاه و بی گاه هم می‌تواند مغز را در مرض چنین خطری قرار دهد.از نظر محققان مغز بی‌خواب‌ها در فردای آن روز هم کارایی پایین‌تری دارد و از پس انجام تکالیف دشواری که در حالت عادی فرد آنها را انجام می‌دهد برنمی‌آید. به همین دلیل پژوهشگران توصیه می‌کنند قبل از انجام کار‌های مهم، به خوبی بخوابید و حتی می‌گویند بهتر است کارمندان در میانه روز نزدیک به بیست دقیقه چرب بزنند، تا برای ادامه فعالیت‌هایشان آماده‌تر شوند.

 

آلزایمر می‌گیرید
مغز بی‌خواب‌ها زودتر از دیگران توانایی به خاطر آوردن رویدادها و خاطرات را از دست می‌دهد. نیویورك دیلی نیوز گزارش كرده است كه پروتئینی كه وجودش می‌تواند باعث ابتلا به بیماری آلزایمر شود، با به موقع و كافی خوابیدن در شب از بدن تخلیه می‌شود اما كسانی كه خواب شان نظم ندارد و كافی نیست، این پروتئین در بدنشان انباشته می‌شود و زودتر از دیگران آلزایمر می‌گیرند.

 

از نظر محققان حتی اگر یك شب كم بخوابید، سطح این پروتئین در بدنتان بالاتر می‌رود و هرچه بی خوابی هایتان بیشتر شود، میزان آن هم بیشتر و دردسرسازتر می‌شود. آمار ابتلا به آلزایمر در جهان هر روز بالاتر می‌رود و محققان به دنبال پیدا کردن دلایل این موضوع، کشف کرده‌اند که بی‌خوابی در ایجاد چنین بیماری‌ای می‌تواند تاثیرگذار باشد.

 

بی‌خوابی شبانه می‌تواند تحمل تنش‌ها برای افراد را دشوار كند

 

• 86 مرض به جان‌تان می‌اندازد
گفتیم كه خطر سكته مغزی، قلبی و ابتلا به مشكلات روانی با بی خواب شدن سراغتان می‌آید، اما به نوشته دیلی میل مشكلاتی كه بی خوابی برایتان ایجاد می‌كند، متاسفانه از این تعداد بسیار بیشتر هستند. محققان می‌گویند كه با پریدن خواب از سرتان، 86 نوع اختلال و بیماری سراغتان می‌آید و بسیاری از بیماری‌های جسمی كه نمی‌توانید دلیلی برای حضورشان پیدا كنید، ناشی از همین یك مشكل می‌شوند. از نظر محققان نه یكی دو شب بی خوابی، بلكه مستمر شدن این مشكل می‌تواند چنین عواقبی را به همراه بیاورد و باعث شود که در اوج جوانی، بدنی پیر و خسته داشته باشید.

 

نگذارید مزمن شود
همه افراد دوره‌یی از بی‌خوابی را در طول سال تجربه می‌كنند و برخی شب‌ها خواب به چشم‌هایشان نمی‌آید. این بی‌خوابی گذرا گرچه می‌تواند خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها را بیشتر كند اما به اندازه بی‌خوابی مزمن نمی‌توان جان شما را تهدید كند. اگر دوره‌های گذرای بی‌خوابی شما جای خود را به بی‌خوابی‌هایی كه حدود سه هفته تا شش ماه ادامه پیدا كرده‌اند داده‌اند، بهتر است فورا به روانپزشك مراجعه كنید و با پیدا كردن منشا بی‌خوابی‌تان، راهی برای درمانش پیدا كنید.

 

بیشتر فست فود می‌خورید
تنها میل به خرید مواد غذایی با كمبود خواب بیشتر نمی‌شود. محققان می‌گویند حتی ذائقه شما هم تحت تاثیر میزان خواب‌تان قرار می‌گیرد. از نظر آنها كسانی كه شب‌ها به اندازه نمی‌خوابند، بیشتر همبرگر و سیب زمینی سرخ شده می‌خورند. این تحقیقات كه نتیجه شان در مجله نیچر چاپ شده است نشان می‌دهد كه بخشی از مغز بی‌خواب‌ها، با دیدن فست فود فعال می‌شود كه باعث كم شدن قدرت این افراد در كنترل هوس غذایی شان می‌شود. به همین دلیل است كه از نظر محققان كسانی كه خواب كافی ندارند، نمی‌توانند تغذیه سالمی هم داشته باشند.


كمردرد می‌گیرید
درد استخوان های‌تان در پیری را به گردن نخوردن شیر و ماست نیندازید. محققان می‌گویند میزان خواب شما هم می‌تواند به اندازه تغذیه تان در سالم ماندن استخوان‌های شما تاثیر داشته باشد. پژوهشگران بر این باورند كه افراد بی خواب در دوران پیری درد بیشتری در ستون فقرات و ناحیه كمرشان تجربه می‌كنند. از نظر محققان بزرگسالانی كه شب‌ها خوب نمی‌خوابند، یك و نیم برابر بیشتر از آنهایی كه خواب كافی دارند در پیری دچار كمر درد می‌شوند.


سرطان می‌گیرید
محققان می‌گویند بی‌خوابی نه تنها خطر ابتلا به سرطان سینه را بیشتر می‌كند، بلكه مجال رشد سلول‌های سرطانی را هم بیشتر می‌كند. از نظر آنها بی‌خوابی برای بیماران سرطانی سم است و باعث سرعت گرفتن رشد سلولهای سرطانی در بدنشان می‌شود. اما آنها ادعا می‌كنند كه خواب كافی می‌تواند یكی از درمان‌های كمكی برای این بیماران باشد و باعث بهبودشان شود. به نوشته تلگراف، مردان بی خواب 2 برابر دیگران در معرض ابتلا به سرطان پروستات قرار دارند و زنانی كه كمتر از 6 ساعت می‌خوابند هم به احتمال 62 درصد بیشتر از دیگران به سرطان سینه دچار می‌شوند.


می میرید
مرگ تدریجی بخاطر ابتلا به بیماری‌های گفته شده، می‌تواند گریبان بی خواب‌ها را بگیرد. اما حتی اگر یك فرد مبتلا به بی‌خوابی برخی از بیماری‌های گفته شده را تجربه نكند، باز هم احتمال مردنش بخاطر كافی نبودن میزان خواب زیاد است. رویترز نوشته است كه نیمی از آمریكایی‌ها بی‌خوابی مزمن دارند و با توجه به گفته‌های محققان، مزمن شدن این مشكل به احتمال 58 درصد بیشتر خطر مرگ را به همراه می‌آورد. از نظر محققان كسانی كه حداقل 6 سال با این مشكل دست و پنجه نرم كرده‌اند، بیشتر از دیگران در معرض خطر مرگ قرار دارند.


ماه كامل شده؟
بی خوابی دلایل متعددی می‌تواند داشته باشد و از نظر محققان كامل شدن قرص ماه می‌تواند یكی از آن دلایل باشد.محققان در بوداپست كشف كرده‌اند كه ماه می‌تواند بر اختلالات خواب و همینطور سلامت روانی انسان‌ها تاثیر داشته باشد و در زمانی كه ماه كامل در آسمان می‌درخشد، خواب زنان و مردان سبك‌تر از بقیه روزها می‌شود.

 

بی‌خوابی را گاهی تنها با داروهای شیمیایی می‌توان درمان کرد

 

گوشی بازی می‌كنید؟
محققان می‌گویند گوشی بازی قبل از خواب گذشته از تاثیرات منفی كه بر مغز می‌گذارد، می‌تواند كیفیت خواب شما را پایین بیاورد و باعث بی خواب شدن‌تان شود.افرادی كه گوشی شان را به اتاق خواب خود می‌برند، خواب ناآرام‌تر و بی كیفیت‌تری را تجربه می‌كنند و فردای آن روز انرژی کمتری نسبت به دیگران دارند.

 

افسردگی دارید؟
 متخصصان می‌گویند در بسیاری موارد خود افسردگی هم می‌تواند باعث بی خواب شدن شما شود. پس اگر تغییر واضحی در الگوی خواب‌تان پیدا شده و زیادتر از حد و یا كمتر از معیار می‌خوابید، سلامت روان‌تان را با كمك متخصصان بررسی كنید. شاید یك افسردگی كوچك و درمان‌پذیر باعث بی خوابی تان شده باشد.

 

دستشویی دارید؟
محققان می‌گویند بسیاری از كسانی كه بی خواب هستند و یا در میانه شب بارها بیدار می‌شوند، از مشكل پر بودن مثانه در شب رنج می‌برند و پس از دستشویی رفتن و روشن كردن چراغ خواب از سرشان می‌پرد. درحالی كه با نصب ال‌ای دی‌های مخصوص و كم نوری كه محققان اختراع كرده‌اند میتوانند این مشکل بیخوابی را برطرف کنند.

 

** راههایی ساده برای درمان بی خوابی
بی‌خوابی را گاهی تنها با داروهای شیمیایی می‌توان درمان کرد و از نظر متخصصان طب سنتی، گاهی چاره از بین بردنش مصرف برخی دم‌نوش‌های گیاهی است. اما محققان می‌گویند برای خلاص شدن از این مشکل، راه‌های ساده‌تری هم وجود دارد. راه‌هایی که در ادامه آن‌ها را  با شما درمیان می‌گذاریم.

 

-- شیر و مغز بخورید
توصیه محققان به بی خواب‌ها، خوردن یك مشت مغز آجیل و یك لیوان شیر قبل از خواب است. پژوهشگران بر این باوردند كه با اضافه كردن این دو مورد به رژیم غذایی بی خواب‌ها می‌توان مشكل‌شان را كمرنگ كرد.

 

-- كیوی بخورید
یکی از میوه هایی که به درمان بیخوابی کمک میکند کیوی است . محققان می‌گویند اگر 4 هفته به رژیم غذایی تان كیوی اضافه كنید، بی خوابی تان از بین می‌رود. آنها به شركت كنندگان یك تحقیق، یك ساعت قبل از خواب دو كیوی دادند و مشاهده كردند كه كیفیت خواب آنها بالاتر رفته است.


-- آلبالو بخورید
از نظر محققان ملاتون موجود در آلبالو می‌تواند بر مغز بی خواب‌ها تاثیر مفیدی بگذارد و باعث تنظیم شدن چرخه خوابشان شود. محققان می‌گویند دو وعده خوردن این میوه در صبح و شب می‌تواند به تنظیم شدن خواب افراد كمك كند.

 

-- یوگا كار كنید
اگر میان سال هستید و بعد از یائسه شدن به بی خوابی دچار شده اید، گذشته از اضافه كردن خوراكی‌های گفته شده، باید با ورزش هم آشتی كنید. محققان می‌گویند ورزش یوگا بیشتر از هر راه دیگری می‌تواند به تنظیم شدن خواب خانم‌های یائسه كمك كند.

منبع : مجله سیب سبز


طبقه بندی: درمان و راه حل ها،
برچسب ها:بی خوابی، درمان بی خوابی، کم بود خواب، درمان کمبود خواب،
امتیاز : :: نتیجه : 0 امتیاز توسط 0 نفر مجموع امتیاز : 0
تعداد بازدید مطلب : 109

[ پنجشنبه 17 ارديبهشت 1394 ] [ 23:34 ] [ سجاد عاشوری ]

[ نظرات () ]